Vondelpark – najlepszy park pod słońcem

Vondelpark – najlepszy park pod słońcem

Vondelpark to najczęściej odwiedzany park w całej Holandii. Rocznie odwiedza go 10 milionów turystów. I nie bez powodu! Ponad 470 000 metrów kwadratowych zieleni, drzew, róż, krzewów, stawów i placów zabaw czyni ten park idealnym miejscem spotkań, relaksu i rozrywki.

Vondelpark Amsterdam
copyrights Moyan Brenn CC-BY-2.0 via flickr.com

Początkowo, w latach 70-tych park był miejscem relaksu dla hipisów. Obecnie w dalszym ciągu jest idealnym miejscem na odpoczynek po dniu zwiedzania Amsterdamu, czy wizycie w Muzeach. Jest to park, w którym możecie poczuć się, jakby natura sama go ukształtowała. Nie ma tutaj prostych uliczek, idealnie przyciętych krzewów czy równo posadzonych tulipanów. Znajdziecie tutaj raczej kręte alejki, drzewa, które wyglądają jakby same wyrosły tu i ówdzie, oraz naturalnie wyglądające jeziorka.

Gazebo in Vondelpark
By Filip Maljković [CC BY-SA 2.0 via Wikimedia Commons]

Vondelpark staje się bardzo popularny zarówno wśród mieszkańców Amsterdamu, jak i wśród turystów. Z tego powodu, gdy natraficie na ciepły dzień – zapomnijcie, że w Vondelpark uda Wam się zrelaksować wśród zieleni bez sąsiada „przyklejonego” do Waszych pleców. Oficjalna strona Amsterdamu podaje, że na jeden metr kwadratowy przypada 21 odwiedzających rocznie. Dla porównania w Central Parku w NY jest to 5 osób.

Vondelpark
© Jorge Royan via Wikimedia Commons

Zasady w Vondelpark

vondelpark-gate
Photo credit: Rob Young via Foter.com / CC BY

Ciekawą, a zarazem inną niż w całym Amsterdamie, który uchodzi za miasto bardzo liberalne, jest fakt, że w Vondelpark obowiązują ścisłe zasady.

W parku jest dopuszczalna:

 • rekreacja w ciągu dnia
 • organizowanie pikników, z zastrzeżeniem prawidłowego  wyrzucania śmieci
 • organizowanie gilla,  z zastrzeżeniem prawidłowego  wyrzucania śmieci
 • granie na instrumentach (akustycznie)
 • jazda na rowerze, wrotkach, deskorolkach, jednak tylko po ścieżkach asfaltowych
 • wyprowadzenia psów, pod warunkiem trzymania ich na smyczy wokół placów zabaw

Zabronione jest:

 • sprzedawanie żywności i napojów, chyba że przez licencjonowane firmy
 • niesprzątanie po swoim pupilu
 • jazda motocyklami, skuterami i samochodami
 • palenie ognisk
 • granie na instrumentach perkusyjnych czy stosowanie wzmacniaczy
 • nocowanie w parku, czy organizowanie kempingu
 • opalanie się nago

Najbardziej dziwnym zakazem jest opalania się nago, ponieważ w wielu innych parkach w Amsterdamie, czy innych miastach Holandii oraz w  innych miastach europejskich jest to dozwolone. Opalanie topless jest dozwolone, jednak nie należy do częstych widoków w parku.

Dlaczego właściciele psów są źli na zasady obowiązujące w parku?

Właściciele psów, po tym jak miasto zalegalizowało publiczny seks w Vondelpark, są wściekli na władze miasta. Radni Amsterdamu zgodzili się, że pary heteroseksualne i homoseksualne mogą uprawiać seks w Vondelpark, który ma dziesięć milionów odwiedzających rocznie. Jest to o tyle bardziej kontrowersyjne, że równocześnie radni postanowili ukrócić fakt wyprowadzania psów bez smyczy. Jeden z właścicieli psów protestował, że „odkąd istnieje park, mogliśmy wyprowadzać nasze psy swobodnie. To oburzające, że będziemy karani od teraz, ale seks w miejscach publicznych nie będzie.” W odpowiedzi rzecznik rady odpowiedział, że „kiedy psy nie są trzymane na smyczy mogą sikać na cokolwiek widzą i powodują wiele uciążliwości dla innych użytkowników parku. Dlaczego mielibyśmy sprzeciwiać się czemuś, czemu nie jesteśmy w stanie. Ponadto nie jest to uciążliwe dla innych użytkowników parku i daje wiele przyjemności do pewnej grupy osób.” „Wciąż są zasady,” dodał. „Muszą po sobie posprzątać oraz nigdy nie mogą uprawiać seksu w pobliżu placów zabaw. Seks musi być ograniczony do godzin wieczornych i nocnych.”

vondelpark-dogs
Photo credit: maxcosworth via Foter.com / CC BY