De Pijp w Amsterdamie – dzielnica marzeń

De Pijp w Amsterdamie – dzielnica marzeń

De Pijp jest dzielnicą Amsterdamu, w której każdy chciałby żyć i mieszkać. Nazwa wywodzi się od angielskiego „The Pipe”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza rurę, bądź fajkę. Tak na prawdę nikt nie wie dlaczego dzielnica nazywa się właśnie tak. Niektórzy twierdzą, że jest od od licznych prostych uliczek przypominających fajki, inni, że nazwa dzielnicy wywodzi się od niezbyt słynnej gazowni, która dzieli tą nazwę i dostarcza gaz do okolicy. Skądkolwiek nazwa by się nie wywodziła nie ulega wątpliwości, że jest to najlepsza dzielnica Amsterdamu!

De Pijp
Photo credit: avrene via Foter.com / CC BY

De Pijp – to tutaj bije serce Amsterdamu

W De Pijp bije serce Amsterdamu – wąskie uliczki, restauracje i klimatyczne knajpki zachęcają do spędzania w nich czasu. De Pijp jest jedną z najbardziej kosmopolitycznych i tętniących życiem dzielnic Amsterdamu – pełno tu fantasytcznych kawiarni oraz autentycznych, typowych amsterdamskich barów. Nie brakuje też restauracji z kuchnią z całego świata: idąc na południe ulicami Albert Cuypstraat oraz Ferdinand Bolstraat napotkacie na wiele egzotycznych restauracji – marokańskich, syryjskich czy surinamskich. Nie brakuje tu także restauracji serwujących dania kuchni indyjskiej, hiszpańskiej, czy tureckiej.

Restauracja wietnamska w De Pijp
Photo credit: *_* via Foter.com / CC BY

Jedzenie i picie w De Pijp

Jeżeli szukacie miejsca na lunch – De Pijp jest idealnym miejscem, aby to zrobić. Jest tu tyle knajp, kawiarni i restauracji, że nie sposób wymieniać najlepszych. Najbardziej podoba mi się to, że większość z nich ma stoliki rozstawione na ulicy, przez co możesz zobaczyć „na żywo” co zjesz dziś na obiad. Jednym z takich miejsc jest Pilsvogel – znajdująca się przy placu Gerard Douplein knajpa. Jeżeli ją znajdziecie – nie zapomnijcie zamówić ich popisowego dania kurczaka Saté – czyli szaszłyków z kurczaka z sosem orzechowym i frytkami – niebo w gębie! Pilsvogel nie jest ekskluzywną restauracją, a raczej miejscem do którego można skoczyć z kumplami na kilka piwek, ale też na dobrej jakości jedzenie. Jeżeli szukacie czegoś bardziej ekskluzywnego – polecamy restaurację francuską The French Cafe.

De Pijp Restauracje
Photo credit: amsfrank via Foter.com / CC BY-SA

Jednym z naszych ulubionych barów jest Chocolate Bar, gdzie można napić się dobrego drinka. W De Pijp znajduje się także słynna sieciówka dla wegetarian Maoz – serwująca rewelacyjny falafel ze świeżymi warzywami. Fanów burgerów odsyłamy do Burgermeester, a po świeże pieczywko i ciastka do Bakken met Passie. Podsumowując – każdy znadzie tutaj coś dla siebie.

Bar w De Pijp
Photo credit: rhodes via Foter.com / CC BY-SA

Jak dostać się do De Pijp

Do De Pijp najłatwiej dostać się tramwajem. Należy wsiąść w tramwaj 16 lub 24 na przystanku Amsterdam Central Station i wysiąść na przystanku Stadhouderskade albo Albert Cuyp Straat.

Jeżeli myślicie o dostaniu się do De Pijp autem – odradzamy tę opcję. W tej dzielnicy znaleźć miejsce parkingowe graniczy z cudem i do tego jest to bardzo kosztowne. Jeżeli jesteście w centrum Amsterdamu – znacznie lepiej wybrać się do De Pijp spacerem – idziecie na południe ulicą Rokin i następnie Vijzelstraat. Po 20 minutach jesteście na miejscu.

Uliczne markety w De Pijp

Będąc w De Pijp warto skierować się także w stronę Albert Cuyp Market. Tutaj znajduje się mnóstwo uliczek usłanych rewelacyjnymi małymi barami i kawiarniami. To tutaj też w małych i wąskich uliczkach znajduje się uliczny market oferujący zarówno świeże owoce, warzywa, mięso i owoce morza, ale także ubrania, pamiątki, rękodzieło. Codziennie market Albert Cuypmarkt przyciąga setki turystów – najwięcej w soboty. I nie ma się co dziwić – to tutaj można dostać wysokiej jakości produkty oraz świeże artykuły spożywcze w rewelacyjnych cenach – śmiało można stwierdzić, że ceny na bazarku Albert Cuyp są najniższe w Amsterdamie.

Uliczny market w De Pijp
Photo credit: amsfrank via Foter.com / CC BY-SA
De Pijp market
Photo credit: amsfrank via Foter.com / CC BY-SA
Ubrania w De Pijp
Photo credit: amsfrank via Foter.com / CC BY-SA
Kwiaty w De Pijp
Photo credit: amsfrank via Foter.com / CC BY-SA

Sarphati Park

Po tym jak obkupicie się na Albert Cuyp market, proponujemy wypocząć w parku Sarphati. Park ten, pomimo że nie grzeszy rozmiarami – należy do jednych z najpiękniejszych w Amsterdamie i idealnie nadaje się na odpoczynek.

Sarphati Park
By Błażej Pindor [CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons
Sarphati Park
Photo credit: Guilhem Vellut via Flickr.com / CC BY-2.0

Muzeum Heineken

Po tym jak już odpoczniecie w parku Sarphati proponujemy Wam wizytę w muzeum jednego z najlepszych i najbardziej znanych piw na świecie – Heineken. Browar powstał w 1864 roku i obecnie jest jednym z trzech największych producentów piwa na świecie. W muzeum Heinekena poznacie ciekawą historię browaru, jak również doświadczycie kilku atrakcji, które muzeum przygotowało dla zwiedzających. Wystawa nazwana jest Heineken Experience, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „Odkryj, doświadcz i rozsmakuj się w piwie Heineken”.

 Heineken experience
Photo credit: @felixtriller via Foter.com / CC BY

Więcej o Heineken Experience po kliknięciu w poniższy przycisk

Dowiedz się więcej