Kraje Beneluksu – Trzy stolice w cztery dni

Kraje Beneluksu – Trzy stolice w cztery dni

Kraje Beneluksu – Trzy stolice w cztery dni

Poniżej prezentujemy Wam dobry sposób, jak zwiedzić kraje Beneluksu. Nasza propozycja to wycieczka „Kraje Beneluksu – trzy stolice w cztery dni”, czyli idealna metoda na szybkie i sprawne zobaczenie najważniejszych zabytków i miejsc w Luksemburgu, Brukseli i Amsterdamie.

Luksemburg

Wycieczkę „Kraje Beneluksu” proponujemy rozpocząć od Wielkiego Księstwa Luksemburga -jednego z najmniejszych państw Unii Europejskiej. To tutaj właśnie bije serce Europy.

W 1994 roku Starówkę Luksemburga wpisano na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Warto zobaczyć Pałac Wielkich Książąt z XVI wieku – oficjalną rezydencję wielkich książąt Luksemburga z siedzibą obrad Izby Deputowanych.

Pałac Wielkich Książąt Luksemburg
Pałac Wielkich Książąt Luksemburg

W dzielnicy Kirchberg znajduje się Trybunał Sprawiedliwości i Europejski Bank Inwestycyjny.

Balkon Europy w dzielnicy Kirchberg

W niedzielę o poranku, kiedy jeszcze miasto śpi, ulice są wyludnione i panuje cisza, trzeba koniecznie pospacerować ścieżką – najpiękniejszym ,,Balkonem Europy”. Stąd rozciągają się malownicze krajobrazy w dolinie rzeki Alzette, mury obronne, kamienne wieże, pozostałości fortyfikacji, urokliwe wąwozy i mosty. Luksemburg w średniowieczu nazywany był ,,Gibraltarem Północy”.

Widok z Balkonu Europy
Widok z Balkonu Europy
Balkon Europy Kirchberg
Balkon Europy Kirchberg

Nie można pominąć późnogotyckiej katedry Notre Dame. Jej budowę rozpoczęto w 1613 roku.

Na uwagę zasługuje również pomnik Charlotty- wielkiej księżnej Luksemburga urodzonej w 1896 roku w Zamku Berg. Po zajęciu terytorium państwa przez wojska hitlerowskie Charlotta wykazała wolę walki u boku aliantów, stając się wielkim autorytetem dla mieszkańców okupowanego kraju.

Katedra Notre Dame
Katedra Notre Dame
Pomnik Księżnej Charlotty
Pomnik Księżnej Charlotty

Warto wiedzieć, że mottem państwowym Luksemburga, znajdującym się na balkonie jednej z kamienic jest:

,,Mir wëlle bleiwe, wat mir sin” czyli ,,Chcemy pozostać tym, kim jesteśmy”.

Motto państwowe Luksemburga
Motto państwowe Luksemburga

Zapraszamy zatem do spaceru po Luksemburgu – możecie chodzić wolni, uśmiechnięci, radośni…

Luksemburg
Luksemburg

Z Luksemburga proponujemy udać się do drugiego z najważniejszych krajów Beneluksu Brukseli – stolicy Belgii i centrum Unii Europejskiej.

Bruksela

Aby w pełni poznać Brukselę, należy zwiedzić dwie części miasta: dolną -gdzie znajduje się średniowieczne centrum oraz górną z Pałacem Królewskim i najbogatszymi dzielnicami. Jeśli tego samego dnia zwiedzacie Luksemburg, czasu wystarczy tylko na przejazd wzdłuż nowoczesnej dzielnicy. Średniowieczne Centrum proponujemy zwiedzić innego dnia. Gmach Parlamentu Europejskiego charakteryzuje się ciekawą, nowoczesną architekturą. Wokół Ronda Schumana znajdują się najważniejsze budynki administracyjne UE i instytuty naukowe.

Gmach Parlamentu Europejskiego
Gmach Parlamentu Europejskiego

Pałac Królewski to wspaniały zabytek -obecnie jest to rezydencja władców Belgii. Na uwagę zasługuje też Królewskie Muzeum Sztuk Pięknych z bogatą kolekcją dzieł mistrzów flamandzkich.

Pałac Królewski
Pałac Królewski

Bruksela została założona w 580 roku przez św. Gery’ego biskupa Cambrai. Miasto rozwinęło się w XI wieku. Za panowania Filipa II miasto było siedzibą rządu Niderlandów. W XIII wieku rozpoczęto budowę Grand-Place- Starego Rynku. W XVII wieku miasto zostało zniszczone. Przebudowa Ratusza i zabytkowych kamieniczek rozpoczęła się w XVIII wieku i trwała do XX w.

W centrum Starego Miasta znajduje się Rynek. Nad nim góruje piękna wieża Ratusza z figurą św. Michała stojącego na wprost tzw. Domu Króla. Rynek otaczają siedemnastowieczne domy gildii.

Ratusz
Ratusz

Początki Katedry św. Michała i Guduli sięgają XIII wieku-jest ona przykładem pięknej architektury sakralnej i stanowi narodowy kościół Belgii. Katedra położona jest na wzgórzu.

Katedra św. Michała i Guduli
Katedra św. Michała i Guduli

Manneken-Pis, czyli symbol narodowy Belgii

Symbolem narodowym Belgii jest Manneken-Pis. Legenda mówi,że chłopiec, który był synem bogatego mieszkańca zaginął w tłumie podczas święta. Odnaleziono go w trakcie załatwiania swojej potrzeby na rogu Rue I’ Etuve i tak właśnie przedstawia go posążek. Mało kto wie,że kilka uliczek dalej znajduje się jego żeński odpowiednik -siusiająca dziewczynka. Podobno jest i piesek-warto go odnaleźć.

Manneken Pis
Manneken Pis

W Galerii św. Huberta znajdują się ekskluzywne butiki i kawiarnie. To tu spotykali się Wictor Hugo i Aleksander Dumas.

Bruksela słynie z czekolady, dobrego piwa, frytek z majonezem i koronek. Muzeum koronki znajduje się jednak w Brugii. W mieście znajduje się dużo lokali, więc nie będziecie mieć kłopotu ze znalezieniem miejsca na kolację. Wieczorem Grand Place wygląda przepięknie. Trzeba tu przyjechać, by zobaczyć rozświetlone miasto nocą.

W okolicach Brukseli znajduje się hotel Holiday Inn-warto tam przenocować ze względu na dogodne położenie, czystość, miłą obsługę i dobre jedzenie. Wieczorem można stamtąd łatwo dojechać do miasta i zobaczyć rozświetloną w nocy Brukselę.

Antwerpia

Następnego dnia warto udać się do Flandrii. Na północ od Brukseli leży najważniejsze miasto w regionie flamandzkim -Antwerpia. Na lewym brzegu rzeki Skalda przepięknie położona jest Katedra Najświętszej Marii Panny, której budowę rozpoczęto w 1352 roku. To jeden z najważniejszych kościołów gotyckich w Belgii. Znajdziemy tu arcydzieła samego P.P. Rubensa, m.in. Tryptyk ,,Zdjęcie z krzyża” czy ,,Podniesienie krzyża”.

Katedra Najświętszej Marii Panny
Katedra Najświętszej Marii Panny

Na głównym placu miasta- Grote Mark-stoi Pomnik P.P. Rubensa. Nieopodal odnajdziemy dom malarza, do którego wprowadził się w 1615 roku oraz pracownię, w której zgromadził 2,5 tys. obrazów. Jedno skrzydło domu zbudowano w stylu renesansowym, drugie jest zupełnie inne. Ciekawy jest fakt, że artysta tylko szkicował niektóre obrazy, a jego uczniowie je malowali. Patrząc na miasto oczami artysty, można zrozumieć,gdzie znalazł natchnienie.
Antwerpia może poszczycić się drugim co do wielkości portem w Europie.

Pomnik Rubensa
Pomnik Rubensa
Dom P. P. Rubensa
Dom P. P. Rubensa
Dom Rubensa
Dom Rubensa

Brugia

Z Antwerpii należy udać się do pięknej Brugii, średniowiecznego miasta umieszczonego w 2000 roku na liście UNESCO . Brugia, założona nad Zalewem Zwin, rozwinęła się wokół fortecy Burg, którą zbudowali hrabiowie Flandrii. Architektura miasta stanowi obecnie bezcenną część europejskiego dziedzictwa.

Brugia
Brugia

Najlepszą formą zwiedzania jest spacer wzdłuż przepięknie położonych kanałów. Można wówczas podziwiać perełki średniowiecznej architektury. Małe uliczki są niezwykle malownicze i stanowią prawdziwą atrakcję miasta. Zobaczycie tu najstarsze drewniane domy i zabytkowe kolorowe kamieniczki. Waszą uwagę na pewno przykuje najmniejsze gotyckie okno w Brugii.

drewniana architektura
drewniana architektura

Wzdłuż kanału znajdziecie też targ staroci, gdzie trzeba kupić pamiątki.

Targ staroci
Targ staroci

Brugia słynie przede wszystkim z koronek. W oknach zabytkowych kamieniczek można zobaczyć koronkarki.

Brugijska koronkarka
Brugijska koronkarka
brugijskie koronki
brugijskie koronki

Przepływając wzdłuż kanałów łodzią zobaczycie wyspę miłości, gdzie znajdują schronienie łabędzie. Warto zwiedzić Bazylikę św. Krwi ,zbudowaną w stylu romańskim, z relikwiarzem zaschniętej krwi Chrystusa przywiezionej z Jerozolimy w 1150 roku.

Bazylika św.Krwi
Bazylika św. Krwi

Miejski rynek Markt od 1996 roku jest zamknięty dla ruchu samochodowego. Uliczkami jeżdżą powozy konne, na które trzeba bardzo uważać, by uniknąć wypadku.

Rynek Markt
Rynek Markt
Pojazdy konne
Pojazdy konne

Po pełnym wrażeń spędzonym dniu, kolejną noc można spędzić w hotelu w pobliżu Brukseli.

Rotterdam

Następnego dnia należy wyruszyć do Holandii. Trasa prowadzi do Rotterdamu-miasta w prowincji Holandia Południowa. Jest to drugie po Amsterdamie najważniejsze miasto w Holandii. Dobrze rozwijające się miasto zapewnia swoim mieszkańcom wysoką jakość życia.
To tutaj znajduje się najważniejszy port w Europie, tu wyrastają nowe wysokie wieżowce, budowane są nowoczesne mosty.

Jeśli macie mało czasu miasto możecie zwiedzić z wieży widokowej na platformie panoramicznej.

Euromast
Euromast

Euromast ma obecnie 186 metrów wysokości. Oglądanie miasta z wysokości tzw. śruby, do której wchodzą turyści, odsłonięcie czarnych okien, obracanie się wokół własnej osi i podziwianie miasta z tej perspektywy ukazuje piękny widok i pozostawia niesamowite wrażenia, zwłaszcza wtedy, gdy po deszczu na niebie można zobaczyć tęczę.

Most Erazma
Most Erazma
Widok z Euromastu
Widok z Euromastu
Rotterdam
Rotterdam

Z Rotterdamu trzeba przejechać do królewskiej Hagi-stolicy Holandii południowej,miasta pokoju i sprawiedliwości,siedziby parlamentu i międzynarodowych instytucji. Znajduje się tutaj Pałac Pokoju powołany po pierwszej wojnie światowej przez I Królową Holandii-Wilhelminę. Na uwagę zasługuje Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości przy ONZ.

Pałac Pokoju
Pałac Pokoju

W okolicach Rotterdamu i Hagi znajdziecie nocleg, np. w hotelu Wings, skąd rano wyruszycie do Amsterdamu. Będzie to ostatni punkt programu wycieczki „Kraje Beneluksu”.

Amsterdam

Nazwa miasta Amsterdam wzięła się od jego położenia i oznacza tamę -z holenderskiego ,,dam” nad rzeką Amstel. Stolica Holandii leży na terenie podmokłym, domy budowano na palach, więc spotkacie tu , w przeciwieństwie do Rotterdamu, niską zabudowę. Amsterdam posiada trzy największe kanały: Herengracht, Keizersgracht i Prinsengracht.

Amsterdam – Wenecja Północy

Miasto często określane jest mianem Wenecji Północy. Poza tym znajduje się tu port handlowy Holandii połączony z Morzem Północnym. Zwiedzanie miasta warto rozpocząć od przejażdżki statkiem(tramwajem wodnym) wzdłuż kanałów zgodnie z ruchem wskazówek zegara. W ciągu godzinnego rejsu opływa się całe miasto, podziwiając ciekawą architekturę i urokliwe kamieniczki. Statek zakryty szybami i odkrytym dachem wypływa na rzekę Amstel z Amsterdam Canal Cruses.

Amsterdam wycieczka po kanałach
Amsterdam wycieczka po kanałach

Mijacie dwa zwodzone mosty, skręcacie na południe i Waszym oczom ukazuje się NEMO -pękaty, zielony okręt stanowiący centrum nauki i technologii, gdzie odbywają się interaktywne wystawy.

Amsterdam okręt Nemo
Amsterdam okręt Nemo

Wypłynięcie z wąskich kanałów na rzekę daje niesamowite poczucie wolności, słońce i wiatr we włosach sprawiają,że poczujecie się wyzwoleni z wszelkich ograniczeń. Zobaczycie tu również bezpłatne promy przewożące mieszkańców Amsterdamu i piętrowe parkingi na rowery.

Rowery w Amsterdamie

Po podróży wzdłuż kanałów można przesiąść się na rower. Rowery mają w mieście przewagę nad samochodami i pieszymi. Wszędzie znajdują się szerokie ścieżki rowerowe, po których mieszkańcy Amsterdamu poruszają się pewnie i szybko. Bardzo nie lubią i denerwują się , kiedy turyści wchodzą na ścieżkę i zatrzymują ruch. W mieście nie ma zanieczyszczonego powietrza ani hałasu. Właściciele rowerów bardzo dbają o swoje pojazdy -często ozdabiają je kwiatami i innymi roślinami według własnych pomysłów.

Amsterdam rowery
Amsterdam rowery

Sercem miasta jest Dam  -w tym miejscu w XIII wieku wybudowano pierwszą tamę na rzece Amstel. Ramy placu stanowią National Monument -Pomnik Narodowy upamiętniający holenderski naród z czasów II wojny światowej znajdujący się pod niemiecką okupacją oraz Pałac Królewski. Stąd można rozpocząć spacer po mieście wąskimi średniowiecznymi uliczkami i zaułkami Trzeba także udać się na zakupy, gdyż znajduje się tutaj wiele ulic handlowych.

Pomnik narodowy w Amsterdamie
Pomnik narodowy w Amsterdamie
Pałac Królewski w Amsterdamie
Pałac Królewski w Amsterdamie

Holandię zalicza się do najważniejszych eksporterów sera na świecie, więc nie możecie przeoczyć sklepów z serami i czekoladkami.

Amsterdam sery

Popularne są liczne przekąski-kanapki z automatu, naleśniki na słodko , gofry i wafle. Warto spróbować holenderskiego śledzia, piwa, jałowcówki i pomarańczówki.

Amsterdam automat z kanapkami
Amsterdam automat z kanapkami

Muzea w Amsterdamie

Będąc w Amsterdamie należy zwiedzić światowej sławy muzea, takie jak: Muzeum Narodowe (Rijksmuseum) oraz muzeum Van Gogha.

Muzeum Van Gogha
Muzeum Van Gogha

W Muzeum Narodowym można podziwiać bogata kolekcję obrazów słynnego malarza świata- Rembrandta. Malarz przybył do Amsterdamu w 1631 roku. Bogaci kupcy Amsterdamu zamawiali u niego głównie portrety, a przedstawiane sceny rodzajowe są bardzo realistyczne.

Muzeum Narodowe
Muzeum Narodowe

Obok Muzeum Narodowego znajduje się jedna z najważniejszych amsterdamskich szlifierni diamentów ( Coster Diamonds). Jeśli interesuje Was, jak klasyfikuje się i wycenia diamenty lub jak wygląda praca szlifierza, warto się tam udać.

Muzeum Diamentów

Muzeum Diamentów

Amsterdam nocą

Wieczorem Amsterdam odsłania swe tajemnice i oferuje klimatyczne miejsca na relaks po całym dniu zwiedzania. Pełno tutaj klimatyczych restauracji ze stolikami na zewnątrz, położonych tuż przy kanałach, które w magiczny sposób zachęcają do zajęcia miejsca.

Polecamy Wam trochę zagubić się w wąskich uliczkach i wybrać dla siebie najlepsze miejsce na wieczornego drinka.

Amsterdam nocą
Amsterdam nocą
Wieczór w Amsterdamie
Wieczór w Amsterdamie
wieczór w Amsterdamie
wieczór w Amsterdamie

Dzielnica czerwonych latarni

Amsterdamska dzielnica czerwonych latarni – De Wallen jest tłoczna i pełno tu ciekawskich spojrzeń na prezentujące swe wdzięki kobiety za oszklonymi witrynami z czerwonymi kotarami. Wąskie uliczki rozświetlone są czerwonym światłem latarni. Frywolna dzielnica budzi mieszane uczucia, ale na pewno jest to jedna z atrakcji tego miasta. Dobra rada- nie róbcie tam zdjęć, można stracić aparat fotograficzny i narazić się na nieprzyjemności.

Na tej dzielnicy Amsterdamu wycieczka „Kraje Beneluksu” dobiega końca. Proponujemy Wam zakończyć ten dzień wybornym piwem w jednym z barów w Amsterdamie.