Dojazd z lotniska w Eindhoven do Amsterdamu

Dojazd z lotniska w Eindhoven do Amsterdamu

Dojazd z lotniska w Eindhoven do Amsterdamu

Wiele osób, które decydują się odwiedzić Amsterdam, ląduje na lotnisku w Eindhoven (EIN), korzystając z oferty tanich linii lotniczych, takich jak Ryanair, czy Wizzair. Eindhoven to miasto położone około 100 km na południe od Amsterdamu w Brabancji Północnej. Samo lotnisko znajduje się o w odległości 7 km na zachód od centrum Eindhoven. Poniżej opisujemy różne metody na dojazd z lotniska w Eindhoven do Amsterdamu.

dojazd z lotniska w Eindhoven do Amsterdamu
By CoolmenNL [CC BY-SA 3.0] via Wikimedia Commons

Lotnisko w Eindhoven to drugie najważniejsze lotnisko w Holandii po Amsterdam Schiphol. Ostatnio powiększono jego nowoczesny pojedynczy terminal – na górnym poziomie znajduje się dobra kawiarnia oraz taras z widokiem panoramicznym na pas startowy.

Na niższym poziomie znajdują się biura linii lotniczych, hala przylotów i odlotów oraz kilka sklepów, w tym między innymi mini-supermarket AH to Go, kiosk AKO i kawiarnia Starbucks.

Linie lotnicze latające do Eindhoven – Ryanair lata z Eindhoven do wielu różnych miejsc w całej Europie. Wizzair oferuje loty do EIN z różnych lotnisk w Polsce i Europie Wschodniej.

Z lotniska w Eindhoven do Amsterdamu można dotrzeć trzema sposobami

Bezpośredni autokar AirExpressBus [aktualnie niedostępny]

Autobus rusza spod lotniska w Eindhoven i zatrzymuje się w pobliżu dworca głównego w Amsterdamie. Ceny biletów to 24€ za bilet w jedną stronę lub 40€ za bilet w obie strony. Autokar kursuje 5-9 razy dziennie.

Polecamy Wam rezerwację biletu online za pośrednictwem naszej strony. Wtedy możecie skorzystać ze specjalnej oferty przygotowanej dla nas i kupić bilet za 22,50€ za bilet w jedną stronę lub 38,50€ za bilet w obie strony. Dzieci do lat 4 podróżują bezpłatnie.

Autobus miejski + pociąg

Drugą opcją na dojazd z lotniska w Eindhoven do Amsterdamu jest autobus miejski na dworzec kolejowy w Eindhoven, a następnie pociąg międzymiastowy na centralny dworzec kolejowy w Amsterdamie. Ceny biletów w jedną stronę: autobus 3,70€ + pociąg 20,20€. Autobusy i pociągi kursują regularnie przez cały dzień. Zarezerwuj bilety na pociąg online, klikając tutaj.

Taxi

Kolejną, jednak najbardziej kosztowną i niekoniecznie polecaną przez nas metodą na dojazd z lotniska w Eindhoven do Amsterdamu jest albo przejazd taksówką z lotniska Eindhoven na stację kolejową w Eindhoven i następnie pociąg do centrum Amsterdamu, albo bezpośrednio taksówka do centrum Amsterdamu. Koszt przejazdu taxi z lotniska na stacje kolejową w Eindhoven kształtuje się w granicach 25€. Za transport taksówką do Amsterdamu przyjdzie nam zapłacić 140€ (ustalona stawka) lub więcej w przypadku taryfy kilometrowej.

Lotnisko Eindhoven
By inoue-hiro [CC BY-SA 3.0] via Wikimedia Commons

Poniżej przedstawiamy Ci dokładniejsze informacje na temat powyższych opcji  transportu wraz z praktycznymi wskazówkami i poradami.

Autokar AirExpressBus z lotniska w Eindhoven do Amsterdamu

[aktualnie niedostępny]

Najbardziej wygodną metodą na dojazd z lotniska w Eindhoven do Amsterdamu jest bezpośredni autokar AirExpressBus (BBA Tours), który oferuje bezpośrednie przejazdy autokarem z lotniska w Eindhoven do Amsterdamu z przystankiem w Utrecht. Przejazd kosztuje 24€ w jedną stronę lub 40€ w obie strony. Dzieci do 4 roku życia podróżują za darmo. Bilety można kupić w biurze AirExpressBus w hali przylotów na lotnisku w Eindhoven lub online za pośrednictwem naszej strony w cenie 22,50€ za bilet w jedną stronę lub 38,50€ za bilet w obie strony – 1,50€ zniżki. Za bilet można zapłacić kartą kredytową (Visa lub Mastercard) lub przez Paypal. Wystarczy, że wydrukujesz bilety w domu i udasz się bezpośrednio do autobusu.

Zarezerwuj bilet tutaj

Pamiętajcie – bilety należy wydrukować. Bilety online nie są honorowane.

AirExpressBus
Photo credit: airexpressbus.com

Autokar kursuje mniej więcej 10 razy dziennie, a podróż do Amsterdamu zajmuje planowo 1 godzinę i 45 minut, jednak korki czasami potrafią zdecydowanie wydłużyć ten czas. Pierwszy autokar z lotniska z Eindhoven odjeżdża zwykle o 9:00, a każdy kolejny średnio co 2 godziny.

Biorąc pod uwagę wygodę, autokar to najprostszy sposób na podróż z lotniska w Eindhoven do Amsterdamu, a cena za przejazd jest podobna do tej, jaką trzeba zapłacić za łączony przejazd autobusem lokalnym i pociągiem.

Aby trafić na przystanek, z którego odjeżdża autokar – po wylądowaniu na lotnisku w Eindhoven przejdź przez halę przylotów, wyjdź z terminala i przejdź na przystanek dla autokarów, który znajduje się naprzeciwko przystanku dla autobusów miejskich.

W Amsterdamie przystanek autokarowy znajduje się po południowo-zachodniej stronie głównego dworca w Amsterdamie.

Jeżeli chodzi o podróż powrotną z Amsterdamu na lotnisko w Eindhoven, pierwszy autokar odjeżdża około 5:00. Pamiętajcie, aby uwzględnić długi czas dojazdu i dojechać na lotnisko w Eindhoven na przynajmniej 2 godziny przed planowanym odlotem.

Autobus miejski z lotniska na dworzec w Eindhoven + pociąg międzymiastowy NS do Amsterdamu

Kolejną metodą na dojazd z lotniska w Eindhoven do Amsterdamu jest podróż miejskim autobusem z lotniska na dworzec PKP w Eindhoven i kolejno podróż pociągiem do centrum Amsterdamu. Ten rodzaj transportu jest alternatywą dla bezpośredniego połączenia transferowego autobusem AirExpressBus. Jest głównie opłacalny dla osób posiadających kartę transportu publicznego OV-chipkaart.

Karta OV-chipkaart

W Holandii obowiązuje OV-chipkaart (karta transportu publicznego), która turystom lekko utrudnia korzystanie z transportu publicznego. Jest to plastikowa karta, na której kodowane są środki (kredyty). Karta kosztuje 7,50€ i jest ważna przez 4-5 lat. Wykorzystywane podczas podróży kredyty (kartę należy przyłożyć przy każdym wejściu i wyjściu z pojazdu) pozwalają zaoszczędzić parę złotych więcej w porównaniu do biletów jednorazowych.

Kartę można kupić w kiosku AKO newsagent (godziny otwarcia: 06:00-20:00) na lotnisku w Eindhoven. Karta kosztuje 18€ i posiada kredyty na podróż w wysokości 10€. Karty można użyć w podróży autobusem miejskim, jednak już na stacji kolejowej będziecie musieli zasilić i aktywować kartę w celu przejazdu pociągiem.

Autobus miejski z lotniska w Eindhoven

W celu dostania się na dworzec kolejowy Eindhoven NS należy wziąć autobus miejski 400 lub 401 z lotniska w Eindhoven. Autobusy obsługiwane są przez firmę Hermes, spółkę Connexxion. Przystanek autobusowy na lotnisku znajduje się parę kroków od terminala przylotów. O godzinie następnego odjazdu informuje tablica elektroniczna na przystanku.

Autobus miejski Eindhoven
Photo credit: hemkes via Foter.com / CC BY

Czas przejazdu z lotniska na dworzec w Eindhoven wynosi nieco ponad 20 minut. Autobusy kursują każdego dnia do północy – w dni robocze zaczynają kursować około 6:00, w soboty o 7:00, a w niedziele od 8:00. Częstotliwość przejazdów w ciągu dnia może ulec zmianie. Podczas godzin szczytu można jednak spodziewać się do 8 autobusów na godzinę, a późnymi wieczorami do 2 na godzinę.

Bilet na jeden jednorazowy przejazd kosztuje 3,70€. Możesz kupić swój bilet bezpośrednio u kierowcy. Niektóre autobusy oferują też zakup biletu w automacie biletowym po drodze. Taki automat przyjmuje euro. Automat z biletami znajduje się też przy samym przystanku. Dzieci w wieku 4-12 lat mogą skorzystać z biletu dziecięcego za 1€, a dzieci do 3 roku życia mogą podróżować za darmo.

Jeżeli podczas podróży korzysta się z osobistej lub anonimowej karty OV-chipkaart, jednorazowy przejazd jest tańszy i kosztuje 2,20€.

Pociąg międzymiastowy

Kiedy już dotrzecie na terminal autobusowy, musicie przejść na sąsiadujący z nim dworzec NS.

 Dworzec kolejowy Eindhoven
By Jos Dielis (CC BY 2.0) via Flickr.com

Holenderskie koleje również korzystają z systemu opierającego się na OV-chipkaart – pasażerowie mogą kupić jednorazowy bilet OV-chip (za 1€ w taryfie standardowej) lub wykorzystać kredyt na osobistej lub anonimowej karcie OV-chip. Obowiązkowo należy przyłożyć kartę do czytnika na peronie przed wejściem do pociągu i po wyjściu z niego.

Potrzebujesz przynajmniej 20€ kredytu, aby skorzystać z karty OV-chip podczas podróży pociągiem. Jeżeli kupiłeś kartę w kiosku AKO na lotnisku w Eindhoven, musisz dodatkowo zasilić ją w biurze na stacji lub w automacie z biletami – w ten sposób aktywujesz kartę i będziesz mógł korzystać z niej, jeżdżąc pociągami.

Standardowa opłata za przejazd z Eindhoven na dworzec główny w Amsterdamie kosztuje 19,20€ (2. klasa) lub 32,60€ (1. klasa) – plus 1€ opłaty, jeżeli kupujesz bilet jednorazowy. Dzieci w wieku 4-11 lat płacą tylko 2,50€ (brak opłat dodatkowych) za bilet całodzienny na wszystkie pociągi. Dzieci do 3 roku życia podróżują za darmo.

Bilety na pociąg można kupić w biurze obsługi i sprzedaży biletów lub w żółto-niebieskich biletomatach. W obu przypadkach akceptowana jest płatność kartami debetowymi (Dutch PIN/Maestro/V-Pay) i kartami kredytowymi (Mastercard/Visa – tylko karty chipowe i na pi, 0,50€ prowizji). Jeżeli chcesz zapłacić gotówką, musisz udać się do biura, gdyż biletomaty przyjmują tylko monety euro.

Dworzec-kolejowy-Eindhoven-wnętrzne
Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed [CC BY-SA 4.0] via Wikimedia Commons

Zakup biletów na pociąg online

Korzystną alternatywą jest zakup biletów na pociąg online. Jeżeli chcesz kupić swoje bilety na pociąg z Eindhoven do Amsterdamu z wyprzedzeniem przez Internet i dzięki temu uniknąć zakupu na dworcu, możesz skorzystać z międzynarodowej strony kolei belgijskiej B-Europe. Podczas zakupu pobierana jest standardowa opłata. Akceptowanych jest większość kart kredytowych. Po zakupie otrzymasz e-bilet, który należy wydrukować. Na stronie możesz kupić bilety na krajowe i międzynarodowe przejazdy pociągiem.

Jak podróżować pociągiem w Holandii?

Po przyłożeniu karty OV-chip do czytnika, można śmiało wsiadać do pociągu międzymiastowego z dworca z Eindhoven do dworca centralnego w Amsterdamie. Należy wsiąść w pociąg w kierunku Alkmaar, który zazwyczaj odjeżdża z peronu 5.

Pociągi kursują co 30 minut (o pełnej godzinie i w połowie godziny), a podróż zajmuje 1 godzinę i 20 minut.

Pociąg zatrzymuje się na stacjach Den Bosch, Utrecht, Amsterdam Amstel, a następnie na stacji Amsterdam Central. Po wyjściu z pociągu nie zapomnij cie przyłożyć karty do czytnika.

Pierwszy pociąg odjeżdża około 5:30 (w dni robocze), 7:00 (w soboty) lub 7:30 (w niedziele). Ostatni pociąg odjeżdża z Eindhoven około 23:30, jednak są również godzinne (nieco wolniejsze) pociągi nocne, które kursują w piątki i soboty. Wydrukowane rozkłady jazdy w kolorze żółtym znajdziesz na dworcu lub na stronie internetowej ns.nl.

Weź pod uwagę, że międzymiastowe pociągi piętrowe NS nie są zbyt wygodne, jeżeli podróżujesz z dużymi walizkami – aby dotrzeć do wagonu, musisz przejść po schodach, a przestrzeń na bagaż nad siedzeniami jest dość wąska! Możesz jednak położyć swój bagaż na podłodze między siedzeniami lub zatrzymać się w przedziale. W żadnym przypadku nie pozostawiaj swojego bagażu bez opieki.

Pociąg Amsterdam Eindhoven
Photo credit: hemkes via Foter.com / CC BY

Należy też pamiętać, że czasami z powodu prac konserwacyjnych w weekendy zamykana jest część linii kolejowej Eindhoven-Den Bosch-Utrecht. Oznacza to, że podstawiany jest wtedy autobus zastępczy, który przewozi pasażerów między nieczynnymi stacjami. Jeżeli masz ze sobą bagaż, może być to nieco problematyczne. Powinieneś liczyć się też z tym, że Twoja podróż zostanie opóźniona o około 30-60 minut. W tym przypadku zalecamy Ci zdecydować się po prostu na wyżej opisany autokar z lotniska w Eindhoven do Amsterdamu.

Podróż powrotna z Amsterdamu na lotnisko w Eindhoven

Podróż powrotna z Amsterdamu do Eindhoven przebiega identycznie jak opisana powyżej – tylko w odwrotnej kolejności. Pierwszy pociąg odjeżdża z Amsterdamu do Eindhoven około 6:00 (w dni robocze), 7:00 (w soboty) lub 8:00 (w niedziele). W piątki i soboty co godzinę kursuje również pociąg nocny. Następnie wsiądź w autobus 400/401, który zabierze Cię z powrotem na lotnisko.