Komunikacja miejska w Amsterdamie

Komunikacja miejska w Amsterdamie

Jak podróżować po Amsterdamie?

Tramwaje w Amsterdamie

Komunikacja miejska w Amsterdamie jest na bardzo wysokim poziomie. Według nas najlepszym sposobem podróżowania po centrum Amsterdamu jest tramwaj! Sieć tramwajowa w Amsterdamie jest bardzo rozbudowana i obejmuje praktycznie całe miasto łącznie z centrum Amsterdamu. Ponad to, przystanki tramwajowe zlokalizowane są dość gęsto dzięki czemu można dotrzeć do najważniejszych punktów w Amsterdamie.

Kolejną zaletą podróżowania tramwajem jest to, że kursują one do godziny 1 w nocy. Jest to więc dobra alternatywa dla autobusów nocnych.

Tramwaje w Amsterdamie
By Mariordo [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

Tramwaje najlepiej sprawdzają się do podróżowania w centrum Amsterdamu, w tzw. kręgu „Amsterdam Ring”, czyli obszarze ograniczonym autostradą, która przebiega wokół Amsterdamu.

Jeżeli jednak Wasz hotel położony jest poza Amsterdam Ring, polecamy Wam metro, aby jak najszybciej dostać się do centrum Amsterdamu, a potem przesiadkę do tramwaju, aby dotrzeć do najważniejszym atrakcji.

Kolejną, jak nie najważniejszą zaletą podróżowania tramwajem jest to, że podczas jazdy możecie zwiedzać i podziwiać miasto, co w metrze jest utrudnione 🙂

Mapa tramwajowa Amsterdamu

Amsterdam - mapa tramwajowa

Metro w Amsterdamie

Kolejnym środkiem transportu, który sprawdza się najlepiej do dalszych podróży, głównie poza Ring jest metro. Metro rozumiane zarówno jako kolej podziemna i naziemna. Ten środek transportu idealnie sprawdza się, gdy Wasz hotel położony jest poza Amsterdamem i chcecie szybko dostać się do Centrum. Amsterdam nie jest bardzo dużym miastem i podróż metrem do centrum z reguły nie przekracza 20-30 minut.

Metro w Amsterdamie
By OpenStreetMap, Janericloebe [CC BY 3.0], via Wikimedia Commons

Mapa metra i tramwajowa w Amsterdamie

mapa metra i tramwajowa w Amsterdamie
By SergioGeorgini [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

Bilety i strefy w Amsterdamie

Transport publiczny w Amsterdamie jest bardzo dobrze rozwinięty. Spotkacie się z różnorodnością biletów na komunikację miejską, zaczynając od papierowych biletów godzinnych, po 12 przejazdowe, łączone z biletami na rower po różnego rodzaju karty zniżkowe.

Bilet jednogodzinny (GVB 1 hour)

Standardowy bilet jednogodzinny, przesiadkowy, pozwalający na podróż wszystkimi środkami komunikacji miejskiej za wyjątkiem autobusów nocnych z przesiadkami przez jedną godzinę od pierwszego skasowania.

Pamiętajcie, że przy każdej przesiadce należy wprowadzić bilet do kasownika.

Cena za bilet normalny €2.90

Bilet jednogodzinny na podróż z rowerem (GVB 1 hour + bicycle)

Jest to standardowy bilet z dodatkową możliwością przewiezienia roweru. Rower można przewozić poza godzinami szczytu w metrze i tramwaju 26, wchodząc drzwiami do tego przystosowanymi. W tych pojazdach jest specjalne miejsce do przewozu rowerów. Godziny szczytu obowiązują od poniedziałku do piątku od 07:00-09:00 oraz od 16:00-18:30.

Cena za bilet normalny €4.60

Dodatek na podróż z rowerem (Bicycle ticket)

Możecie również kupić sam dodatek do przewożenia roweru, jeżeli macie inny bilet uprawniający Was do podróży.

Cena za dodatek za rower €1.70

Bilet jednodniowy lub wielodniowy (GVB day ticket or multi-day ticket)

Bilet jednodniowy uprawniają do podróży w dniu, w którym został skasowany oraz w nocy tego dnia z nielimitowaną liczbą przesiadek i bez ograniczeń odnośnie dystansu.

Bilety wielodniowe liczone są od dnia, w którym zostały skasowane.

Ceny biletów:

  • jednodniowy (24h) – €7.50
  • dwudniowy (48h) – €12.50
  • trzydniowy (72h) – €17.00
  • czterodniowy (96h) – € 22.00
  • pięciodniowy (120h) – € 27.00
  • sześciodniowy (144h) – €31.00
  • tygodniowy (168h) – €34.00

Bilety ulgowe

Dla dzieci oferowane są bilety jednodniowe w taryfie ulgowej. Koszt takiego biletu to €2.50.

Bilety ulgowe dla dzieci od lat 4-11 mogą zostać zakupione w tramwajach, jak również jednym z biur GVB.

Bilety nocne

Bilet jednorazowy na autobus, przesiadkowy nocny

Bilet jednorazowy, ważny przez 1 godzinę 30 minut. Bilet umożliwia dowolną liczbę przesiadek do innych autobusów nocnych.

Cena biletu to €4.50.

Bilet na 12 przejazdów nocnych autobusem

Bilet umożliwia 12 przejazdów nocnych, bez limitu przesiadek do innych autobusów nocnych w granicach 1 godziny 30 minut. Bilet ważny jest przez rok kalendarzowy od daty zakupu.

Ważne: przy przesiadkach zawsze należy wprowadzić bilet do kasownika przy wsiadaniu i wysiadaniu z autobusu. Jeżeli tego nie zrobicie, przy przesiadce do następnego autobusu zostanie Wam skasowany kolejny przejazd.

Cena biletu €34.00

Bilet nocny na wszystkie rodzaje komunikacji

Ważny we wszystkich autobusach nocnych, Connexxion oraz EBS. Z tym biletem możecie podróżować pomiędzy autobusami tych firm w Amsterdamie, Amstelveen, Zaandam, Purmerend, Edam oraz Volendam.

Bilet ważny jest przez 2 godziny od skasowania.

Cena biletu €8.00