De Hallen – od zajezdni tramwajowej do centrum kultury

De Hallen – od zajezdni tramwajowej do centrum kultury

De Hallen – czyli hala, w której kiedyś znajdowała się zajezdnia tramwajów, obecnie jest centrum kultury, mody, rzemiosła i kulinariów. W samym centrum 19 wiecznej dzielnicy Amsterdam-West, znajduje się zabytkowy budynek, którego budowa rozpoczęła się w 1902 roku i trwała 26 lat.

Pasaż de Hallen

Główną częścią De Hallen jest The Passage, czyli pasaż, który łączy ulicę Bilderdijkkade z marketem Ten Kate Market. Pasaż składa się z dwóch obszarów: pierwszego i głównego, który ciągnie się od Ten Kate Market, aż do ulicy  Tollensstraat. Drugi, mniejszy obszar znajduje się w Hali nr 17, stanowiącej część dawnej zajezdni tramwajowej. Obszar ten zaczyna się przy ulicy Tollensstraat i ciągnie się do ulicy Bilderdijkkade.

De Hallen
Photo credit: d_vdm via Foter.com / CC BY-SA

Pasaż De Hallen jest centralnym miejscem, gdzie znajdują się wejścia do praktycznie wszystkich „atrakcji” De Hallen. To stąd, wchodząc w odpowiednie drzwi trafiamy do przeróżnych sklepów, wystaw, restauracji czy lokalnych sklepików oferujących przeróżne towary. Ciekawostką jest to, że Pasaż de Hallen jest wykorzystywany podczas pokazów mody oraz na festiwalach filmowych, kiedy to wzdłuż niego przebiega czerwony dywan po którym chodzą największe gwiazdy kina.

Opis hal w De Hallen

Hala 1 – Biblioteka

W pierwszej hali znajduje się Biblioteka oferująca odwiedzającym możliwość odpoczynku w kawiarnio-czytelni Belcampo. Biblioteka wygląda jak ogromny salon, który zachęca do zagłębienia się w lekturze na jednej z sof lub foteli rozstawionych na ogromnym open space. W hali znajduje się także Hotel De Hallen, jednak wejście do niego znajduje się od ulicy.

Hala 2 – Hale filmowe

Niedaleko biblioteki zlokalizowane są hale filmowe – FilmHallen. Kino oferuje bogaty repertuar, który można obejrzeć w trzech dużych i sześciu mniejszych salach filmowych. Kino jest jednym z największych w Amsterdamie, a jedna z sal – zabytkowa Sala Paryska (Parisien Hall) z 1924 roku postrzegana jest jako światowe dziedzictwo kultury.

FilmHallen
Photo credit: Derek E-Jay via Foter.com / CC BY-ND

Hala 3 – Restauracyjna

W hali numer 3  – Foodhallen znajduje się wszystko co związane z jedzeniem 🙂 Restauracje, hale spożywcze znajdują się w jednej z najstarszych i najbardziej monumentalnych budynków. Tam znajdziecie restauracje, kanjpki, bary i puby z rewelacyjnym jedzeniem i świetną atmosferą!

Foodhallen Amsterdam
Photo credit: amsfrank via Foter.com / CC BY-SA
De Hallen Food Hall
Photo credit: amsfrank via Foter.com / CC BY-SA

Hala 4 – studio telewizyjne

W hali numer 4 znajdują się dwa studia telewizyjne. Położone są na parterze hal. Pomieszczenia wynajmowane są przez znaną w Holandii firmę zajmującą się produkcją telewizyjną i filmową NTVF Productions BV. Na pierwszym piętrze znajdują się ich pomieszczenia biurowe oraz produkcja i montaż. Warto wiedzieć, że poza nagraniami w studiu prowadzone są niewielkich rozmiarów eventy.

Hala 5 – Centrum rzemieślnicze

Hala piąta zapewnia miejsce dla rzemieślników wytwarzających w swoich zakładach przeróżnego rodzaju produkty. Powstanie tego miejsca wiąże się z inicjatywą kilku firm, które brały udział w przekształceniu hal z zajezdni tramwajowej do obecnego stanu. Firmy te chciały podzielić się swoimi pasjami i mentalnością związaną z rzemiosłem z młodymi ludźmi i pokazać im magię wytwarzanych ręcznie produktów.

Innymi firmami znajdującymi się w Hali numer 5 jest pierwsza na świecie Szkoła Jeansu, otwarta w 2012 roku. Szkoła zajmuje się edukacją studentów w zakresie produkcji jeansów i oferuje dyplom Denim Developer’a, czyli twórcy jeansów. Szkoła prowadzi też szereg kursów z zakresu wytwarzania, projektowania i produkcji jeansów.

Na terenie hali piątek znajduje się też kwatera główna firmy fryzjerskiej Kinki oraz żłobek, ze swoim własnym placem zabaw zlokalizowanym w pobliżu placu Bellamy.

Hala 6 – Pasaż

W hali numer sześć znajduje się opisywany wcześniej Pasaż, czyli publiczne przejście pomiędzy Halami, w którym znajdują się wejścia do różnych firm, innych pomieszczeń oraz przejścia do innych Hal. Pasaż jest także wykorzystywany do organizacji czasowych wystaw i targów, na których swoje towary i produkty oferują lokalni sprzedawcy. Stąd również jest wejście na darmowy parking dla rowerów.

Hala 7 – Różnorodność

Hala siódma stanowi miejsce, w którym znajduje się wiele małych firm, sklepów, czy galerii. Znaleźć tutaj można zarówno galerię sztuki, która oferuje wynajem zgromadzonych w niej dzieł sztuki, jak również sklep rowerowy, który zarządza parkingiem dla rowerów mieszczącym się w sąsiadującej hali. W hali tej znajduje się także sklep z jeansami wytwarzanymi w Akademii Jeansu, ośrodek szkoleniowy dla fryzjerów oraz galerie projektantów mody.

Parking oraz parking dla rowerów

Od strony placu Bellamy, w pobliżu hotelu De Hallen znajduje się wjazd na parking dla samochodów. Parking oferuje 165 miejsc postojowych.

W De Hallen nie mogło zabraknąć darmowego parkingu dla rowerów. Wjazd na parking znajduje się w Pasażu. Parking pomieści około 600 rowerów, które w ciągu dnia i wieczorami są strzeżone przez umieszczone tam kamery.