Amsterdam północny – Amsterdam Noord

Amsterdam północny – Amsterdam Noord

Amsterdam Północny (Amsterdam Noord) jest nieco odizolowany od innych centralnych części miasta. Znajduje się po drugiej stronie rzeki IJ. Z dworca centralnego co 5 minut na drugą stronę kursuje jednak bezpłatny prom. Jest on już sam w sobie atrakcją i oferuje ciekawy widok na część Amsterdamu z wody. Wielu mieszkańców korzysta z promu, aby przedostać się na drugą część miasta, aby następnie przesiąść się na rower. Jeżeli planujesz odwiedzić atrakcje znajdujące się poza szlakiem turystycznym, najlepiej będzie, jeżeli wynajmiesz rower.

Amsterdam Północny
Photo credit: *_* via Foter.com / CC BY

Amsterdam Północny – Kreatynie i aktywnie

Amsterdam Północny to inspirująca i żywa dzielnica Amsterdamu z unikalną architekturą. Do lat 80-tych duża część Amsterdam Noord była wykorzystywana jako stocznia. Obecnie na jej terenie działa wiele kreatywnych agencji i kulturowych przedsiębiorstw. NDSM Wharf (przestrzeń portowa – doki portowe) często pełni rolę obszaru, w którym odbywają się festiwale muzyczne, a w nowocześnie zaprojektowanym budynku przy brzegu rzeki IJ znajduje się Holenderski Instytut Filmowy EYE.

NDSM festival amsterdam
Photo credit: PICNIC Network via Foter.com / CC BY-SA
 Instytut Filmowy EYE
Photo credit: rick ligthelm via Foter.com / CC BY

Pchli targ w IJ-hallen

W IJ-hallen (hali IJ) raz w miesiącu odbywa się największy i najbardziej atrakcyjny pchli targ w Europie. Wśród 750 stanowisk na pewno znajdziesz coś dla siebie. Jeżeli zależy Ci na prawdziwych perełkach, warto dostać się na miejsce już rano. Ceny zazwyczaj są bardzo niskie. Wstęp na pchli targ kosztuje 4,50 euro za osobę dorosłą i 2 euro za dziecko (11 lat lub mniej). Aby uzyskać informacje na temat dat, odwiedź stronę targu.

IJ-hallen
Photo credit: Rafale Tovar via Foter.com / CC BY-SA
bazarek IJ-hallen amsterdam
Photo credit: Rafale Tovar via Foter.com / CC BY-SA

Miejsce dla smakoszy

Amsterdam Północny ma też sporo do zaoferowania miłośnikom jedzenia. „Hotel de Goudgazant” to w rzeczywistości nie hotel, a restauracja z daniami kuchni francuskiej i fantastycznymi widokami na nabrzeże. Sezonowe menu składające się z 3 dań wyróżnia się bardzo przystępną ceną.

Hotel Goudgazant Amsterdam
Photo credit: currystrumpet via Flickr.com (CC BY-SA 2.0)

Przy brzegu znajduje się IJ-Kantine (była stołówka stoczni NDSM), która stała się jednym z bardziej aktywnych miejsc Amsterdamu Północnego. Jest to świetna restauracja dla rodzin, podobnie jak „Noorderlicht”, która mieści się w przezroczystej kopule z fantastycznym tarasem.

Noorderlicht Amsterdam
Photo credit: bartvanpoll via Foter.com / CC BY-SA

Możesz też rozkoszować się jedzeniem naleśników do granic możliwości, biorąc udział w rejsie na „Pannenkoekenboot” (naleśnikowa łódka). Na łódce znajduje się duży pokój zabaw dla dzieci z ponad 20 tysiącami kolorowych piłeczek. Dzieci na pewno będą zachwycone przepysznymi naleśnikami i cudownym widokiem. Dostępne są też różne wycieczki kulinarne.

De Pannenkoekenboot Amsterdam
Photo credit: hemkes via Foter.com / CC BY

To również tutaj, w Amsterdamie Północnym znajduje się słynny wiatrak D’Admiraal

Wiatrak d’Admiraal Amsterrdam
Photo credit: Ted McGrath via Flickr.com (CC BY-NC-SA 2.0)

Jeżeli jeszcze nie czujecie się zachęceni, aby zwiedzić tą dzielnicę Amsterdamu – proponujemy obejrzeć film przedstawiający Amsterdam Północny: